DEWALT DCF845P1 - 20V MAX XR 1/4 In. 3-Speed Impact Driver Kit
  • In Stock
  • Free Shipping
  • SKU: DCF845P1
  • UPC: 885911893169
Weight:
5.25 LBS
Availability:
Usually in Stock: Ships in 1-2 Business Days
Minimum Purchase:
1 unit
Shipping:
Calculated at Checkout
Voltage:
20V
Group:
Tools
Type:
Cordless
Adding to cart… The item has been added
Product details
  • BRUSHLESS MOTOR delivers 1825 in-lbs. of torque and 3400 RPM to drive large diameter screws
  • COMPLETE TOUGH FASTENING APPLICATIONS on the jobsite with 30% more torque**
  • PRO-LEVEL CONTROL and precision with variable speed trigger and 3-speed setting
Product Overview
Additional Features
Includes
  • (1) DCF845 20V MAX* XR® 1/4 in. 3-Speed Impact Driver
  • (1) DCB205 20V MAX* 5.0 Ah Battery
  • (1) Belt Hook
  • (1) Charger
  • (1) Kit Bag
Specifications
Product Length
5.1 in